• iletisim@networkmarketing.web.tr
  • 444 5 378

Yerli Network Marketing Firmaları Kapanıyor

22 Aralık 2016 13:14 tarihinde eklendi
Yerli Network Marketing Firmaları Kapanıyor

Network Marketing sisteminin ve mantığını hissetmeden ve tamamen ticari kaygılarla dolu bir firmanın ayakta uzun süre kalabilmesi günümüzde imkansızdır. Normal bir ticarethane olarak görünen firmalar konseptlerini değiştirmedikleri sürece kaybetmeye mahkumdur. Ancak şu da bir gerçektir ki; network marketing sektöründe ilk imaj, ilk intiba çok daha önemlidir. Bazen bir konsept ile yola çıkan bir firma daha sonra dünyanın en iyi ve en akıllı kazanç planını da yazsa, dünyanın en iyi ürününü de çıkartsa başarısızlık yine kaçınılmaz ola.biliyor.

Ülkemizde network marketing sektörü ve bu sektörle iştigal edenler her ne kadar çok gibi görünse de aslında göründüğü kadar bir katılım söz konusu değildir. İnsanlarımız halen “Neşeli Hayat” filminde olduğu gibi bir yapıyla karşılaştıklarını ve bunun tamamen kandırmaca olduğuna kendilerine inandırmışlar, inandırılmışlardır. Bu düşünceye kapılmalarında da ard niyetle piyasaya giren network marketing adı altında insanları dolandırmaya çalışan kişi ve şirketlerin payı da çok büyüktür.

Yerli network marketing firmalarının ise en büyük yaptığı hata, piyasada rahatlıkla bulunabilecek marka ve ürünleri ürün portföylerine koyuyor olmalarıdır. Bunun en büyük sebebi ise yeterli başlangıç sermayesi oluşturulmaması ve sağlıklı bir maliyet analizi yapılmamasıdır. Her ne olursa olsun bir network marketing firmasının ürünleri sadece ama sadece kendisine özgü olmalı ve bu ürünleri tüketici başka bir yerde bulamamalıdır.

Olmazsa olmazlardan bir tanesi ise spesifik bir yada bir kaç tane ürünün, firma portföyünde olması firmaya olan ilgili kat be kat arttıracaktır. Bu ürünün seçiminde ise yaygınlaşması kuvvetle muhtemel ve muadili henüz piyasada olmayan bir ürün olmalıdır.

Dikkat etti iseniz ürün ve kalitesinden çokça söz ettik. Çünkü network marketing sisteminde insanları sadece kazanca yönlendirmek, yüksek kazançlar vaad etmek bizlerin hiç bir zaman tasnif ettiği bir yaklaşım tarzı değildir. Çünkü network marketing sistemi hiçbir zaman kısa zamanda çok büyük kazançlara ulaşılabilecek, çalışmadan da para kazanılabilecek bir yapı değildir.

Başarının temel anahtarlarından birisi şirket ilkelerinin sonucu ne olursa olsun büyük bir disiplinle uygulanmasıdır. Bunun için de aceleye getirilmiş bir marketing plan ve şirket ilkeleriyle asla yola çıkılmamalıdır. Üzerinde en çok konuşulması gereken, defalarca hesaplanarak yapılması gereken şey marketing plan ve şirket ilkeleridir. Çünkü bir defa şirket ilkelerini veya marketing planı değiştiren bir firma kan kaybetmeye mahkumdur. Forever Living, Herbalife, Amway ve Avon gibi firmalara baktığınızda onyıllar öncesinde hazırlanmış marketing plan ve şirket ilkeleri büyük bir disiplin içerisinde uygulanmaktadır.

Ticari alanda bir firmanın ilk kuruluşu ciddi maliyetler ve reklamlarla duyurulduğundan anında bir çok kişinin ve networkerin dikkatini çekerken, kapanan bir firma sessiz sedasız kapanmaktadır. Bu sebeple yeni kurulan şirketleri anında web sitemizde yayınlayabiliyorken kapanan şirketlerden o kadar hızlı haberdar olamayabiliyoruz. 2016 yılı içerisinde takip edebildiğimiz kadarıyla incir.com, bambu ve shirly firmaları kapandı ve faaliyetlerine son verdiler. 3 firmanın da yerli olması Network Marketing.Web.TR olarak bizleri derinden üzmektedir.

Umarız 2017 yılı içerisinde yerli network marketing firmalarımız daha başarılı bir grafik sergileyerek uluslararası bir kimlik kazanırlar.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR